Де я зможу працювати?
Ще зовсім недавно видавнича справа та поліграфія сприймалися як видання книг, брошур і журналів. Сьогодні традиційна друкована продукція, як і раніше, відіграє важливу роль в нашому житті, але її частка в інформаційних джерелах, для населення, яке читає, зараз помітно зменшилася. Сучасна поліграфія стрімко розвивається. Виключно швидкими темпами змінюються техніка і технології. Видавництвам, рекламним фірмам, поліграфічним підприємствам вкрай необхідні фахівці, опанувавши комп’ютерними технологіями, готові вирішувати поставлені завдання. Нові тенденції, пов’язані, перш за все, з децентралізацією випуску друкованої продукції, зменшенням середньої тиражности, зростанням номенклатури випуску і проблемами поширення і збуту, породили необхідність структурної перебудови поліграфічної промисловості в частині створення більш дрібних, головним чином, приватних виробництв, які зможуть витримати нові умови конкуренції за якістю продукції, номенклатурі послуг і термінів виготовлення.
Можна перерахувати деякі перспективні ринки поліграфічних робіт:
- журнальна продукція підвищеної якості масового і виборчого попиту;
- газетна багатобарвний продукція;
- картонна і гнучка упаковка звичайного і підвищеного якості із засобами захисту від підробок;
- елітна продукція споживчого призначення (календарі, журнали і т.д.);
- каталоги для масового і виборчого поширення;
- багатобарвні етикетки;
- листова представницька продукція підвищеного якості.
Особливий клас продукції виробничо-технічного призначення, що має хороші і постійні перспективи, – елітна продукція. Це реклама і каталоги для адресного поширення, елітна етикетка та представницька продукція. Ясно, що зміни в структурі випуску друкованої продукції та розширення ринку поліграфічних робіт вимагає значних капіталовкладень. В першу чергу мова йде про листові багатоколірні офсетні машини половинного формату з секціями лакування та сушіння; про рулонні багатоколірні офсетні машині для друкування многополосних газет; про вузькорулонні багатоколірні машини флексографічного друку з висікальними, лакіровальними і сушильними пристроями; про машини цифрового друку для виробництва мікротиражів. Потреба в цьому обладнанні обчислюється десятками і сотнями установок. Можливий обсяг інвестицій в друкарське і післядрукарське обладнання на найближчі 10 років може скласти до 1 млрд. доларів США.
Наша інженерно-педагогічна освіта в сфері поліграфічних технологій дає його власникові подвійну перевагу. З одного боку, як професіонал в області видавничо-поліграфічної справи (саме так визначено кваліфікація випускника нашої спеціальності в дипломі магістра) Ви будете користуватися попитом на виробництві, а з іншого боку Ви, як інженер-педагог, можете працювати на ринку освітніх послуг у сфері професійної підготовки фахівців поліграфічного профілю.
Основні вимоги, які пред’являються до фахівців поліграфічного профілю: технічна освіта, великий кругозір в області нових технологій, знання такого програмного забезпечення як: Adobe Photoshop; Adobe Illustrator; Adobe InDesign; Кольорові моделі: CMYK, RGB, Grayscale, Lab, Mono / Duo / Tri / Quadrotone, Indexed color; Формати файлів: TIFF, EPS, PSD, PDF (v.1.4 або нижче, “Print / Press Quality”), JPG (Maximum quality), AI. Знання англійської мови на рівні читання технічної документації.
Коротка характеристика навчального плану спеціальності «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)»
Навчальний план побудований за модульним принципом і включає наступні групи дисциплін:
- Фундаментальні дисципліни: Вища математика; фізика; Інформатика і комп’ютерні технології; Комп’ютерні технології в офісі; Інженерна і комп’ютерна графіка.
- Загальноінженерні дисципліни: Теоретичні основи електротехніки; Електричні методи і засоби вимірювання; Безпека життєдіяльності та цивільного захисту; Основи енерго- та ресурсозбереження; Основи охорони праці; Психологія праці.
- Професійно-орієнтовані поліграфічні дисципліни: Устаткування і контроль якості поліграфічної продукції; Технологія друкованих процесів; Цілісність і безпека інформації; Програмне забезпечення систем управління та видавництва; Управління інформацією і видавничі системи;
- Професійно-орієнтовані педагогічні дисципліни: методологічні та дидактичні основи професійної освіти; Основи інженерно педагогічної творчості; Психологія; Вікова і педагогічна психологія; Методика професійного навчання; Комп’ютерні технології навчання; Креативні технології навчання та ін.
- Економічні, правові та соціальні дисципліни: Іноземна мова; Іноземна мова професійно ділового спілкування; Український професійний мову; Філософія; Економіка; Соціальна та корпоративна безпека та ін.
Термін навчання за спеціальністю «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)» в УІПА
- 4 роки для бакалавра (після коледжу або технікуму 2 роки);
- потім 1,5 року для магістра.
Характеристика навчального плану
- 1 – 3 курси – вивчення основного блоку навчальних дисциплін, ознайомча та технологічна практика;
- 4 курс: теоретичне навчання за програмою підготовки бакалавра за спеціальністю «Професійна освіта. Видавничо-поліграфічна справа», навчальна, виробнича і педагогічна практика, державні іспити.
- 5 – 6 курси для магістрів теоретичне навчання за програмою підготовки магістра за спеціальністю «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)», педагогічна та переддипломна практика, дипломне проектування, захист випускної роботи магістра перед державною екзаменаційною комісією.
По закінченню 4-х років навчання видається диплом бакалавра і присвоюється кваліфікація «Спеціаліст в області видавничо-поліграфічної справи, викладач практичного навчання в галузі поліграфічних технологій».
По закінченню магістерського навчання видається диплом магістра і присвоюється кваліфікація «Професіонал в області видавничо-поліграфічної справи, викладач дисциплін в галузі поліграфічних технологій».
Система знань і умінь для нашої спеціальності
Інженер-педагог спеціальності «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)» буде знати:
- комп’ютерні програми, які застосовуються при створенні проектів поліграфічної продукції: Adobe PhotoShop, Adobе Illustrator, Quark XPress, PageMaker, CorelDraw, ін.
- порядок проведення художньо-дизайнерської експертизи проектів поліграфічної продукції, критерії естетичної оцінки їх якості.
- друкарську систему вимірювання, коректурні знаки і гарнітури шрифтів.
- технічні вимоги, що пред’являються до оригіналів і кольорових фотоформ.
- стандарти і технічні умови, методику оформлення поліграфічних видань (книг, журналів, газет, буклетів, плакатів і т.д.).
- сучасні технології виготовлення поліграфічної продукції в обробному і брошуровочно – палітурній виробництві.
- види копіювальних та розмножувальних електрографічних машин, принцип дії і правила їх експлуатації.
- передовий вітчизняний і зарубіжний досвід виробництва друкованої продукції.
- способи здійснення основних технологічних процесів на базі системного підходу до аналізу матеріалів, технологічного процесу та вимог до кінцевої продукції.
- вимоги до якості поліграфічних матеріалів, до якості продукції, методи контролю матеріалів і продукції.
- прогресивні методи експлуатації технологічного обладнання та засоби автоматизації технологічних процесів.
Інженер-педагог за фахом «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)» буде вміти:
- розробляти інноваційні технологічні процеси фоторепродукційніх систем форматної обробки, штрихових фотоформ, відтворення одноколірних і багатобарвних оригіналів.
- оцінювати колористичні властивості фарби без коригування її колірного тону шляхом зіставлення відбитків, надрукованих на тиражної папері, з еталонним зразком.
- проводити регламентні роботи пристроїв, механізмів і деталей поліграфічних машин-автоматів і ліній.
- розробляти інструкції по пресування матриць і вулканізації друкованих форм на гідравлічному вулканізаційному пресі.
- виготовляти фотополімерні друкарські форми на основі рідких і твердих композицій, що фото полімеризуються.
- виготовляти текстові і штрихові копії на папері на різних електрорепродукціонніх апаратах.
- здійснювати використання існуючої і розробку нової нормативно-технічної документації за технологічними процесами офсетних, трафаретних, флексографічного і інших способів друку.
- виконувати оцінку якості напівфабрикатів і готової продукції.
- аналізувати основні напрямки науково-технічного прогресу в галузі технології обробки графічної інформації, знаходити шляхи вдосконалення технології.
- розробляти технологічні операції по приправці і друкуванню на тигельних, плоскопечатних, офсетних машинах, ротаційних листових і одно-, двухрулонніх машинах.
- розробляти технологічні процеси друку на машинах глибокого друку спеціального призначення декоративних малюнків керамічними фарбами.
- застосовувати прогресивні методи експлуатації технологічного обладнання.
Посади і функціональні обов’язки наших випускників
Випускник за спеціальністю «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)» здатний виконувати зазначену професійну роботу: вести професійну практичну та теоретичну підготовку учнів коледжів і технікумів в області поліграфічних технологій, вести науково-дослідну діяльність в області удосконалення методики професійної освіти, проектувати і розробляти технологічні процеси поліграфічного виробництва, надавати консультації з питань комп’ютерної графіки, вести наукову роботу в сфері інформатизації.
Випускник за спеціальністю «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)» може займати первинні посади: молодший інженер-викладач практичного навчання, інженер-педагог, головний інженер поліграфічного підприємства, випусковий редактор видавництва, завідувач лабораторією поліграфічних матеріалів, начальник цеху, науковий співробітник, начальник бюро, відділу науково-технічної інформації, науково-дослідної лабораторії, сектора з проектування та розробки комп’ютерних систем.
Які технології я освою?
- Обробка растрової графіки в Adobe Photoshop;
- Створення та обробка векторної графіки в CorelDRAW і Adobe Illustrator;
- Верстка і додрукарська підготовка поліграфічної продукції в Adobe InDesign;
- Створення сайтів на основі WordPress;
- Основи пошукового просування сайтів (SEO);
- Розробка креслень в Autodesk AutoCAD;
- Моделювання тривимірних об’єктів в Autodesk 3DsMAX;
- Створення flash-анімації та навчальних матеріалів в Adobe Captivate.
Підготовка фахівців в області поліграфічних технологій за фахом «Професійна освіта (Видавничо-поліграфічна справа)» дозволяє забезпечити підготовку фахівців, які мають подвійну спеціалізацію в області поліграфії: педагогічну та інженерну. Такі фахівці, з одного боку, мають навички створення і використання різноманітних поліграфічних технологій в управлінській сфері та сфері навчання, а з іншого боку, здатні передати свої знання учням шкіл, професійно-технічних училищ, ліцеїв, технікумів і ВНЗ різних профілів.
Випускники цієї спеціальності мають навички роботи з поліграфічними технологіями і комп’ютерними засобами додрукарської підготовки, навичками управлінської та педагогічної діяльності. У зв’язку з цим їм надається комплексна кваліфікація «інженер-педагог».